- Interieur
- Kunst & Design
Bieke Casteleyn is designer in meer dan één zin van het woord. Met BCINT en Shaping Objects doet ze aan zowel interieurontwerp als productdesign. Haar uitgepuurde lijnen in natuurlijke materialen stralen evenveel rust uit als dat ze intrigeren.
Casteleyn studeerde interieurarchitectuur aan Sint-Lucas in Gent en productdesign aan de Domus Academy in Milaan. In 2012 zag haar studio BCINT het levenslicht, waarmee ze interieurs ontwerpt zonder franjes die toch steeds huiselijkheid uitstralen. Daarnaast ontwerpt Casteleyn ook interieuritems met Shaping Objects. Gegroeid uit haar werk als interieurdesigner, ontwikkelt ze er objecten die ze simpelweg nergens anders vindt. Ondertussen ontwerpt Casteleyn een hele reeks objecten volgens dezelfde filosofie.
“De curves worden gemanipuleerd totdat ik ze perfect vind”
Waar vond jouw passie voor interieur en design zijn oorsprong?
“Mijn passie begon niet per se bij interieur en design, maar vooral bij verfijning. Ik was steeds gefocust op de details, en dat ben ik nog altijd. Zo kan ik het moeilijk verdragen als ik een product zie waar een tekort zit in de afwerking. Daarnaast ben ik altijd gefascineerd geweest door de ontwerpers van de jaren dertig tot vijftig. Zij hadden een uitgesproken visie op de dingen, en werkten deze uit in hun meubelstukken en collecties. Vooral door die verhalen groeide mijn passie voor interieur, en vooral ook meubeldesign.”
Je bent zowel interieur- als productdesigner. Hoe beïnvloeden die twee elkaar?
“De productdesigner in mij verfijnt mijn interieurontwerpen qua vormgeving, lijnen en vooral detaillering. Elk detail is doordacht en alles moet in verhouding staan. Ik ontwerp mijn interieurs ook vaak vanuit de laatste fase, namelijk het meubilair en de sfeer die ik uiteindelijk wil creëren. Van daaruit neem ik enkele stappen terug om te bekijken hoe we dat op vlak van interieur kunnen verkrijgen.” Hoe kwam je op het idee van de Shaping Objects-collectie?
“Mijn ouders hebben een buitenverblijf in Tenerife en wilden binnen graag een tafel. In Tenerife leeft iedereen buiten, dus kwam ik op het idee van een soort hop-on-hop-off-tafel te maken. Door de atypische vorm krijg je nooit het gevoel dat er een stuk lege tafel verweesd bij hangt. Op het eerste gezicht lijken de lijnen van de tafel met de vrije hand of op het gevoel getekend. Het klopt dat ik deze onconventionele vormen eerst met de vrije hand schets, maar daarna zorg ik ervoor dat die vorm wordt verfijnd. Elke bocht wordt met zorg bekeken. De curves worden gemanipuleerd totdat ik ze perfect vind. Op die manier straalt een atypische vorm geen complexiteit uit, maar sereniteit.” Wil je nog meer te weten komen over het werk van Bieke Casteleyn, lees dan zeker het volledige artikel in Imagicasa Spring 2021.
Images courtesy of Bieke Casteleyn